Академічна доброчесність
Академічна доброчесність – це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень.
Етичні принципи та цінності
Нормативно-правове забеспечення
Відповідно до Закону України “Про освіту” академічна доброчесність – це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень.
Закон України “Про вищу освіту” – регламентує дотримання академічної доброчесності працівниками закладів вищої освіти та здобувачами вищої освіти, у тому числі створення і забезпечення функціонування ефективної системи запобігання та виявлення академічного плагіату.
Кодекс академічної доброчесності Хортицької національної академії визначає основні стандарти та норми дотриманням основних моральних і правових норм академічної поведінки, регламентує політику забезпечення академічної доброчесності в освітньо-науковій діяльності.
Порушення академічної доброчесності:
Положення про академічну доброчесність та етику академічних взаємовідносин у Хортицькій національній академії передбачає такі види академічної відповідальності за порушення академічної доброчесності.
Для здобувачів вищої освіти:
Для науково-педагогічних, наукових і педагогічних працівників:
Запобігання плагіату
Перефразування – переказ цитати невеликого фрагмента своїми словами з обов’язковим посиланням на джерело цитування.
Мета перефразування – перевірка точності сприйнятої інформації. Для перефразування слід вибирати лише головні, істотні моменти повідомлення. Перефразування стосується лише змісту ідеї того, хто говорить, а не його почуттів і ставлення до цієї ідеї. Без посилання на джерело або при дослівному списуванні без лапок текст є плагіатом.
Як перефразувати роботу?
Для того, щоб зробити правильне перефразування, потрібно описати зміст тексту новими словами, звертаючи увагу на ідею автора.
Коли використовувати парафраз?
Парафраз рекомендується вживати при цитуванні робіт іноземною мовою.
Рекомендації щодо запобігання академічному плагіату в наукових роботах (авторефератах, дисертаціях, монографіях, наукових доповідях, статтях, магістерських, бакалаврських тощо).
Порушення академічної доброчесності
Академічна відповідальність
Академічна відповідальність за порушення норм та принципів академічної доброчесності учасниками освітнього процесу регламентується нормативними документами:
Для здобувачів вищої освіти визначено такі види академічної відповідальності:
Для науково-педагогічних, наукових і педагогічних працівників визначено такі види академічної відповідальності:
Плагіат та його різновиди
Види плагіату
Типовими прикладами самоплагіату є:
Антиплагіатні системи перевірки
Перевірка на наявність текстових запозичень в академічних текстах визначена Положенням про академічну доброчесність та етику академічних взаємовідносин у Хортицькій національній академії та передує усім іншим процедурам розгляду.
Процедуру проведення перевірки академічних текстів антиплагіатними системами визначено у Кодексі академічної доброчесності на наявність текстових запозичень.
Документи, що підлягають перевірці відповідно до Положення:
Пам’ятайте! Використовуючи безкоштовні антиплагіатні інтернет-системи, Ви надаєте всю інформацію про проведені Вами дослідження третім, юридично не відповідальним особам.
Функції антиплагіатних систем:
Під час роботи із Системами перевірки слід пам’ятати:
Системи перевірки, що використовуються:
Бази даних
Мультидисциплінарна бібліографічна і реферативна база даних та інструмент для відстеження цитованості статей, опублікованих у наукових виданнях. Scopus пропонує всебічний огляд дослідницьких результатів у різних сферах науки, а також розумні інструменти для відстеження, аналізу та візуалізації досліджень. Розробником та власником Scopus є видавнича корпорація Elsevier. Доступ з локальної мережі університету або віддалений.
© 2023 Комунальний заклад вищої освіти «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради. Усi права захищенi.
При використанні матеріалів гіперпосилання на ресурс обов’язкове
Design & Develop with khnnra