• Clarivate назвала «еліту цитування» у своєму щорічному списку високоцитованих дослідників

  • Back
17.04.2023 by 

Материковий Китай вдвічі збільшив частку дослідників, що високоцитуються, за останні чотири роки.

Лондон, Великобританія, 16 листопада 2021 р. Компанія Clarivate Plc (NYSE: CLVT), світовий лідер у наданні достовірної аналітичної інформації для прискорення темпів розробки інновацій, опублікувала сьогодні свій список «Високоцитованих дослідників»™. Методологія, що визначає найвпливовіших дослідників, ґрунтується на даних та аналізі, який проводять експерти з бібліометрії та фахівці з аналізу даних в Інституті наукової інформації (ISI) Clarivate.
У щорічний список увійшли 6602 дослідники з усього світу, які продемонстрували значний вплив у своїх дисциплінах, опублікувавши високоцитовані наукові роботи протягом останніх 10 років. Імена найцитованіших дослідників взяті з публікацій, що входять до 1% найбільш цитованих статей з дисципліни та року випуску в індексі цитування Web of Science™; науково-дослідні організації та країни знаходження дослідників також публікуються на основі даних із Web of Science.

Ключові результати 2021 року:
  • Цього року список містить 6602 дослідників з більш ніж 70 країн і регіонів — 3774 дослідників з певних дисциплін і 2828 за міждисциплінарні роботи.
    2622 високоцитованих авторів представляють США, 39,7% від загального списку порівняно з 43,3% у 2018 році. Хоча кількість високоцитованих дослідників зі США знизилася, країна, як і раніше, залишається лідером у контексті наукових праць найвищого рівня. Зі всіх статей, проіндексованих у Web of Science з 2010 по 2020 рік, 24,7% належить авторству американських дослідників.
  • Материковий Китай цього року перебуває на другому місці списку з 935 авторами, або 14,2% від загальної кількості, порівняно з 7,9% у 2018 році. Іншими словами, за чотири роки материковий Китай майже вдвічі збільшив частку дослідників у списку.
  • Великобританія із 492 високоцитованими дослідниками або 7,5% списку посіла третє місце. Ця кількість виглядає особливо великою, враховуючи те, що населення Великобританії становить 1/5 чисельності населення США та 1/20 чисельності населення материкового Китаю.
  • Австралія трохи обійшла Німеччину, потрапивши на четверте місце у списку з 332 дослідниками, тоді як Нідерланди посіли шосте місце з 207 високоцитованими вченими – значні досягнення для країн з 25 і 17 мільйонами жителів відповідно порівняно з 83 мільйонами жителів Німеччини. Вони також обійшли Канаду, Францію, Іспанію та Швейцарію у верхній десятці країн.
  • Гарвардський університет, де навчаються та працюють 214 авторів зі списку, знову став провідною організацією з найбільшою кількістю дослідників у світі.
    У Гонконгу кількість авторів збільшилася з 60 до 79 торік — вражаюче досягнення, частково зумовлене різким збільшенням числа високодослідних дослідників з Гонконзького університету, кількість високодослідних дослідників в якому зросла з 14 до 33 всього за рік.
  • Вперше до списку потрапили дослідники з Бангладеш, Кувейту, Маврикія, Марокко та Грузії.

Природно зростання представленості материкового Китаю означає втрати інших країн. Цього року дослідників із США у списку на 1,8% менше порівняно з 2020 роком та на 3,6% порівняно з 2018 роком. Навпаки, материковий Китай продемонстрував зростання на 6,3% із 2018 року. Кількість дослідників із Великобританії знизилася на 0,5% порівняно з минулим роком та на 1,5 % порівняно з 2018 роком. У Німеччині кількість авторів скоротилася на 0,9% з 2018 року.
Девід Пендлбері, старший аналітик з цитування в Інституті наукової інформації, зазначив: «Головна новина — це значне збільшення авторів з материкового Китаю та зниження чисельності для США, особливо якщо подивитися на тенденції за останні чотири роки, які відображають зміни балансу наукових та академічних досягнень у верхню частину списку за рахунок глобалізації дослідницької галузі».

Лауреати Нобелівської премії та Лауреати цитованості

Цього року у списку 24 лауреати Нобелівської премії, включаючи п’ятьох, оголошених цього року: Девід Джуліус, Каліфорнійський університет у Сан-Франциско, США (фізіологія чи медицина); Ардем Патапутян, НДІ Скрипса, Ла-Хойя, США (фізіологія чи медицина); Девід В. К. Макміллан, Прінстонський університет, США (хімія); Девід Кард, Каліфорнійський університет у Берклі, США (економіка); та Гвідо Імбенс, Стенфордський університет США (економіка). Також до списку увійшли 77 Лауреатів цитованості™: авторів, визнаних компанією Clarivate за допомогою аналізу цитованості дослідниками «нобелівського рівня» та потенційними кандидатами на Нобелівську премію.

Винятковий розкид дисциплін

З дослідників, названих найцитованішими серед 21 дисципліни Essential Science Indicators (ESI)™, 23 представили роботи, що охоплюють відразу кілька дисциплін і були визнані найбільш цитованими у трьох або більше дисциплінах. І це справді глобальна група — туди входять вчені з Північної Америки, Європи, Азії та Близького Сходу. Професор Роб Найт з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго, США, був єдиним автором, названим відразу в чотирьох дисциплінах ESI (біологія та біохімія; довкілля/екологія; мікробіологія; молекулярна біологія та генетика).

Найбільш цитовані дослідники країнами

США – 2 622
Материковий Китай – 935
Великобританія – 492
Австралія – 332
Німеччина – 331
Нідерланди – 207
Канада – 196
Франція – 146
Іспанія – 109
Швейцарія – 102

Організації з найвищою кількістю високоцитованих дослідників

Гарвард, США – 215
Китайська академія наук, материковий Китай – 194
Стенфорд, США – 122
Національні інститути здоров’я (NIH), США – 93
Суспільство ім. Макса Планка, Німеччина – 70
Массачусетський технологічний інститут (MIT), США – 64
Каліфорнійський університет у Берклі, США – 62
Університет Цинхуа, материковий Китай – 58
Каліфорнійський університет у Сан-Дієго, США – 56
Оксфордський університет, Великобританія – 51

Джоел Хаспел (Joel Haspel), старший віце-президент зі стратегії та наукових питань у Clarivate, сказав: «Цього року обсяг даних становить десять років досліджень всесвітньої наукової спільноти. Разом з документуванням моментів здійснення відкриттів наші дані розповідають історію довгих ночей, проведених за заповненням заявок на гранти, аналізом результатів у лабораторії, заповнених невидимою роботою колег, що переглядають рукописи сучасників, і безліччю маленьких невдач, які врешті-решт ведуть до великого успіху та розвитку інновацій.

https://www.youtube.com/watch?v=qBXTRNIH560