Опис
У статті проаналізовані головні причини професійних захворювань спортсменів. Показана необхідність медико-біологічного контролю за підготовкою спортсменів, а особливо у професійному спорті. Визначено що тренувальний процес – це фізичний подразник, який активно впливає, практично, на всі функціональні системи організму. Фізичне тренування з великим об’ємом та високою інтенсивністю виконуваної роботи викликає в організмі людини різкі зміни і за відсутності медико-біологічного контролю та неправильної побудови тренувального процесу можуть привести до зриву компенсаторних механізмів та незворотним порушенням фізіологічних функцій. Зазначено що основний патогенетичний механізм розвитку хронічного професійного захворювання спортсмена – це і фізична перенапруга, і багаторазова, систематична, тривала травматизація та мікротравматизація різних органів та систем організму. Багато спортивних травм утворюються внаслідок силових впливів, що перевищують межі фізіологічної опірності тканин людини і призводять до порушення їх структури та функції.
Показані зовнішні та внутрішні причини, що викликають професійні захворювання спортсменів, а саме недоліки та помилки у методиці проведення занять, недоліки в організації занять та змагань, неповноцінне матеріально-технічне забезпечення, несприятливі гігієнічні та метеорологічні умови, неправильна поведінка спортсменів, порушення лікарських вимог та вроджені особливості організму спортсмена, а також зміни у його стані, що виникають у процесі тренувань та змагань під впливом несприятливих зовнішніх чи інших факторів.
Проаналізовані найбільш поширені порушення здоров’я, пов’язані з факторами професійного ризику у спорті. Зроблено акцент на небезпеку раптової смерті під час занять різними видами спорту та наведено причини її настання. Отримані дані можуть бути використані для подальших досліджень з проблеми професійних ризиків для здоров’я спортсменів у спорті вищих досягнень та необхідністю детального індивідуалізованого вивчення причин та патогенезу хвороби та травм спортсменів. На підставі такої індивідуалізації важливим є нормування спортивних навантажень та розробка профілактичних та відновлювальних заходів.