Опис
У статті обґрунтовується ефективність технологічного підходу до практики соціально-психологічної реабілітації особистості, визначаються сутнісні характеристики соціально-психологічних технологій реабілітації особистості, впорядковуються та систематизуються існуючі соціально-психологічні технології, що використовуються у реабілітаційній практиці. Здійснено аналітичний огляд досліджень та публікацій, присвячених висвітленню особливостей, призначення, структури, різновидів моделей, умов, а також форм, методів, технік та прийомів надання реабілітаційних послуг. Окремим предметом аналізу послужили роботи, в яких розглядається практика здійснення соціально-психологічної реабілітації з позицій технологічного підходу з прикладами конкретних технологій. Здійснено структурне розкриття явища соціально-психологічної реабілітації. З огляду на те, що соціально-психологічні технології реабілітації особистості досить часто ототожнюються з її методами, напрямами та підходами було чітко артикульовано відмінності між ними, визначено місце цих дефініцій у загальній системі психологічного знання. Соціально-психологічні технології реабілітації розглядаються у статті як дуже перспективний варіант надання реабілітаційних послуг, що дозволяє певним чином алгоритмізувати та систематизувати цей процес, перетворити його на чітку послідовність фахових дій психолога, спрямованих на досягнення конкретного реабілітаційного ефекту.
У статті запропоновано власне визначення поняття соціально-психологічної реабілітації, суголосно якому вона являє собою комплекс послуг міждисциплінарного характеру з превалюванням засобів психологічної
допомоги та підтримки, мета яких полягає у відновленні психологічного
благополуччя, оптимального психоемоційного стану, суб’єктності та
особистісного рівня функціонування індивіда, що лежать в основі його
здатності виконувати різні соціальні ролі, бути включеним у різні сфери
соціальних стосунків, що у сукупності може бути означено як відновлення
соціально-психологічної компетентності. Визначено основі ознаки соціально-психологічних технологій реабілітації особистості. Сформовано перелік розроблених станом на теперішній час соціально-психологічні технології реабілітації особистості, а також запропоновано варіант їх впорядкування та систематизації.