Представлені результати комплексної функціональної оцінки рекреаційних властивостей території байраку Генералка, що включає естетичну складову, оцінку природної комфортності та вплив на оздоровлення атмосферного повітря. Нині інтегральні величини цих параметрів є доволі високими і становлять, відповідно, 2,57; 3,89 та 2 бали. На тлі високого рекреаційного навантаження відзначається активне впровадження під намет насадження та на остепнених ділянках бур’янистих трав’яних видів, а також чужорідних (Cotynus coggigria, Gleditsia triacanthos) й інвазійних деревних рослин (Acer negundo, Amorpha fruticosa, Robinia pseudoacacia, Parthenocissus quinquifolia). Розрахований рівень допустимого рекреаційного навантаження (1,7 люд./га) та визначена його фактична величина (3,4 люд./га). Рекреаційна дигресія біогеоценозу балки Генералка супроводжується зниженням вмісту гумусу в 5-см шарі ґрунту та характеризується тенденцією до підлуження. У тальвегу чіткої картини змін хімічних показників не спостерігається у зв’язку з перенесенням і накопиченням у ньому органо-мінерального матеріалу зі схилів балки.
Назва
БАЙРАК ГЕНЕРАЛКА В РЕКРЕАЦІЙНІЙ СИСТЕМІ м. ЗАПОРІЖЖЯ
1. Бганцева В. А., Бганцев В. Н, Соколов Л. А. Влияние рекреационного лесопользования на почву. Природные аспекты рекреационного использования леса. М. : Наука, 1987. С. 70-95.
2. Белъгард А. Л. Лесная растительность юго-востока УССР. Киев : Изд-во КРУ, 1950. 263 с.
3. Бондарецъ Д. С. Розрахунок рекреаційної ємності лісових насаджень на прикладі Запорізької області. Географія та туризм. 2012. Вип. 23. С. 327-335.
4. Геник Я. В., Дудин Р. Б., Дида А. П., Марутяк С. Б., Каспрук О. І. Трансформаційні процеси в лісопаркових і паркових насадженнях урбанізованих екосистем Заходу України. Науковий вісник НЛТУ України. 2017. Т. 27, № 10. С. 9-15. (https://doi.org/10.15421/40271001).
Видавець:
ЗАПОРІЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ. «Питання біоіндикації та екології» «Problems of bioindications and ecology»
Ключові слова:
Дендрофлора, комплексна оцінка фітоценозу, рекреаційна ємність екосистеми, хімічні властивості ґрунту