Досліджено фітоценози на семи пробних площах, що закладені в основній частині байраку Військовий (південний варіант байрачних лісів). Визначений видовий склад дендрофлори, а також трав’яних рослин, які формують ядро весняної і літньої синузій. Наведена лісівничо-таксаційна характеристика досліджених насаджень (ТЛУ, густота, склад, бонітет). Для головної і супутніх порід встановлені таксаційні показники (середні висота і діаметр, сума поперечних перерізів, запас стовбурної деревини). Найбільше видове різноманіття деревно-чагарникових рослин спостерігається на ПП4. Здійснено облік молодого покоління лісотвірних порід (породний склад, кількість (шт./га) на дослідних ділянках). Залежно від ТЛУ і орографічних чинників відзначається зміна породного складу на схилах різних експозицій. Згори вниз по схилу північної експозиції зменшується частка участі Q. robur, випадають F. exсelsior і U. glabra, проте з’являються T. cordata і P. communis, збільшується присутність A. campestre. У тальвегу (ПП1) і нижній частині схилу південної експозиції (ПП6) ростуть чисті діброви. У складі насадження верхньої третини цього самого схилу частка участі A. tataricum становить 50 %. Встановлено, що для нормального функціонування і забезпечення високого рівня продукційного процесу фітоценозу важливою є оцінка співвідношення кількості особин супутніх і головної порід. Проаналізована участь окремих видів у складі та загальному запасі мішаних насаджень. Співпадіння значень цих двох показників фіксується на ПП2 і ПП11. На основі одержаних результатів рекомендується включити байрак Військовий до мережі об’єктів природно заповідного фонду країни. В перспективі планується провести повний аналіз і оцінку успішності природного поновлення видів деревних рослин у межах закладених пробних площ.
Title
Різноманіття дібровних фітоценозів основної частини байраку Військовий (Дніпропетровська область)
Яковлєва-Носарь, С. О. Різноманіття дібровних фітоценозів основної частини байраку Військовий (Дніпропетровська область) / С. О. Яковлєва-Носарь, В. П. Бессонова // Сільське господарство та лісництво. – 2025. – Вип. 37, № 2. – С. 189–204.
Видавець:
Вінницький національний аграрний університет
Ключові слова:
байрачний ліс, лісорослинні умови, біорізноманіття, лісівничо-таксаційні показники, співвідношення порід, частка участі у складі і запасі
Різноманіття дібровних фітоценозів основної частини байраку Військовий