Home > Collections > Наукові тексти > Зміцнення ментального здоров’я здобувачів освіти в умовах війни засобами соціально-психологічного тренінгу розвитку стресостійкості
Зміцнення ментального здоров’я здобувачів освіти в умовах війни засобами соціально-психологічного тренінгу розвитку стресостійкості
Проблема розвитку стресостійкості є однією із найактуальніших для сучасної психологічної науки. Особистісні переживання стресів та життєвих викликів сьогодення поглиблюються зовнішніми кризовими умовами. Однією з таких умов, що має негативний вплив на психічне здоров’я стала війна в Україні. Постійне перебування в умовах війни призводить до ментального виснаження здобувачів освіти.
З метою зміцнення ментального здоров’я здобувачів освіти в умовах війни ми пропонуємо соціально-психологічний тренінг розвитку стресостійкості.
226
Основними завданнями програми визначено: 1) активізацію і розвиток ресурсів ефективного подолання стресових ситуацій; 2) розвиток структурних компонентів стресостійкості:
– особистісного – з метою формування позитивного ставлення до себе, адекватної самооцінки, впевненості у собі;
– емоційного – з метою зниження рівня емоційності, особистісної та ситуативної тривожності, розвитку здатності управляти своїми емоційними станами у стресових ситуаціях;
– когнітивного – з метою формування психологічної компетентності щодо стресостійкості та її ресурсів;
– мотиваційно-вольового – з метою формування мотивації досягнення і життєстійкості;
– поведінково-регулятивного – для поведінкової реалізації та відображення отриманих знань та вмінь у поведінці, розвитку здатності до саморегуляції власного функціонального стану, оволодіння навичками нервово-м’язової релаксації аутогенного тренування та дихальними техніками.
Програма тренінгу містить три етапи. Початковий етап (3 заняття) передбачає формування високого рівня позитивної мотивації участі у програмі, формування обізнаності у проблематиці стресу та стресостійкості. Основний етап програми розвитку стресостійкості (30 занять) містить у своїй структурі чотири взаємопов’язані змістові блоки: особистісний (6 занять), емоційний (12 занять), мотиваційно-вольовий (6 занять) та поведінковий (6 занять). Останнім етапом програми є завершальний етап (2 заняття). Даний етап набуває особливого змісту у процесі розвитку стресостійкості. Мета етапу полягає у фіксації нової особистісної позиції, що є результатом набутих завдяки участі у програмі знань, вмінь, навичок та якостей, та у рефлексії змін, що відбулися в учасників.
Назва
Зміцнення ментального здоров’я здобувачів освіти в умовах війни засобами соціально-психологічного тренінгу розвитку стресостійкості
Кудінова, М. С. Зміцнення ментального здоров’я здобувачів освіти в умовах війни засобами соціально-психологічного тренінгу розвитку стресостійкості / М. С. Кудінова, О. М.Галієва, О. О. Сташук // Рsychological patterns of social processes and personality development in modern society : Scientific monograph. – Riga, Latvia : “Baltija Publishing”, 2023. – Р. 213-227.
Видавець:
Zaporizhzhia National University; Polonia University in Częstochowa