-
ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ МАЙБУТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ ЗАСОБАМИ ВОЛОНТЕРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
- Back
Метадані
Опис
У статті висвітлені особливості формування соціальної компетентності майбутніх соціальних пра-цівників засобами волонтерської діяльності. На основі аналізу науково-педагогічної літератури розглянуто сутність понять «компетентність», «професійна компетентність» та «соціальна компетентність». Уточнено їх зміст і структуру Наголошено, що одним з важливих складників професійної компетент¬ності майбутніх соціальних працівників виступає соціальна компетентність, спрямована на забезпечення ефективної взаємодії між людьми та соціальним середовищем задля допомоги у вирішенні різноманітних соціальних проблем. Розкрито здатності соціально компетентного соціального працівника. Представ¬лено два основних підходи до визначення потенціалу волонтерської діяльності щодо формування соціаль¬ної компетентності майбутніх соціальних працівників: по-перше, волонтерство впливає на особистість студента-волонтера, формує стійку систему ціннісних орієнтацій; по-друге, волонтерська діяльність спрямована на оптимізацію соціальної ситуації у суспільстві, дозволяє створити оптимальні умови для прояву соціальної активності та відповідальності, набути важливого соціального досвіду відпрацювати технологіїсоціальноїроботи з різними категоріями клієнтів. Доведено, що волонтерство виступає ефек¬тивним засобом фахової підготовки майбутніх соціальних працівників, яке дозволяє відпрацювати техно¬логію волонтерської діяльності, враховуючи інтереси та побажання інших. Виокремлено основні переваги волонтерськоїдіяльності щодо формування соціальноїкомпетентності майбутніх соціальних працівників, яка демонструє результат засвоєння й активного відтворення майбутнім фахівцем соціально-культурного досвіду через діяльність, комунікації, відносини та сприяє формуванню здатності набувати досвід у вирі¬шенні різноманітних соціальних проблем, ініціювати та активізувати ресурси задля цього, прогнозувати результати, налагоджувати ефективну взаємодію, аналізувати, нести відповідальність, а також прояв¬ляти толерантність та емпатійність до оточуючих.
Назва
ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ МАЙБУТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ ЗАСОБАМИ ВОЛОНТЕРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Ресурси за видами документів
Ресурси за розділами
Дата публікації:
Бібліографічний опис:
Активні інноваційні процеси в соціально-економічній та політичній сферах сучасного українського сус-пільства актуалізують потребу у пошуку нових підходів до формування особистості майбутніх соціальних працівників - висококваліфікованих, конкурентоспроможних, компетентних, відповідальних фахівців, здат¬них професійно вирішувати проблеми у галузі соціальної роботи, керуючись міжнародними стандартами, готових до постійного самовдосконалення, особистісного та професійного розвитку.
Одним із напрямів забезпечення високого рівня професійної підготовки майбутніх соціальних праців¬ників, на якому ґрунтуються державні стандарти вищої освіти, виступає компетентнісний підхід, що відо - бражає сучасне уявлення щодо мети й результатів освітнього процесу, розвитку особистісних якостей його учасників та їх здатність застосовувати знання, вміння та особистісні характеристики для успішної реа¬лізації професійної діяльності. Ключовими категоріями компетентнісного підходу у системі вищої освіти виступають компетентності: інтегральні, загально-професійні, спеціально-професійні, особистісно-профе- сійні, сформованість яких одночасно виступає результатом відповідної освітньої діяльності та здатності особистості успішно здійснювати професійну діяльність.
Одним із важливих складників професійної компетентності майбутніх соціальних працівників виступає соціальна компетентність, сформованість якої вказує на їх готовність до активної та відповідальної участі у житті суспільства, здатність до ефективної взаємодії з людьми та надання їм допомоги в адаптації та інте¬грації у соціум, встановлення соціальних контактів, вміння розробляти та реалізовувати соціальні програми та проєкти, створювати соціально здорове середовище. Одним із ефективних засобів набуття соціального досвіду, на якому ґрунтується процес формування соціальної компетентності майбутніх соціальних праців¬ників в умовах професійного навчання у закладах вищої освіти, виступає їх активне залучення до волонтер - ської діяльності, що є важливим напрямом їхньої майбутньої професійної діяльності.
Видавець:
Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова
Ключові слова:
компетентнісний підхід, компетентність, професійна компетентність, соціальна ком¬петентність, майбутні соціальні працівники, волонтерство, волонтерська діяльність, соціально значуща діяльність